Scenariusz lekcji matematyki

Temat: Zamiana ułamka dziesiętnego na zwykły i zwykłego na dziesiętny.

Nauczyciel prowadzący: Anna Pełka. Klasa V.

Zajęcia odbyły się w obecności wizytatora Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie, Delegatury w Radomiu.

CELE:

  • wprowadzenie pojęcia ułamka dziesiętnego nieskończonego okresowego i okresu ułamka,
  • ćwiczenie zamiany ułamka zwykłego na ułamek dziesiętny,
  • ćwiczenie dzielenia pisemnego,
  • ćwiczenie rozkładu liczb na czynniki pierwsze,
  • rozbudzanie twórczych poszukiwań wdrażania do logicznego myślenia,
  • wyrabianie zdolności skupienia koncentracji,
  • ćwiczenie woli doprowadzania pracy do końca,
  • przyzwyczajanie do współdziałania z innymi osobami zgodnie z zasadami pracy w zespole,
  • rozwijanie samodzielności w rozwiązywaniu problemów.

    TYP LEKCJI– problemowa.

    METODA – klasyczna metoda problemowa.

    RODZAJ LEKCJI– ćwiczeniowa, pozwalająca wprowadzić pojęcia: ułamek dziesiętny nieskończony okresowy, okres ułamka.

    FORMY PRACY – zbiorowa jednolita: z całą klasą, w grupach

    ZASADY:

  • trwałości wiedzy,
  • przystępności nauczania,
  • systematyczności i logicznej kolejności,
  • świadomego i aktywnego udziału uczniów.

    ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  • plansze i karty pracy przygotowane przez nauczyciela,
  • kartki z zadaniami z pracy domowej,
  • Wanda Łęska, Stefan Łęski: Mogę zostać Pitagorasem. Materiały pomocnicze do nauki matematyki dla klasy 5.

    PRZEBIEG LEKCJI:

    Część przygotowawcza

    Czynności nauczyciela

    Czynności ucznia

    Uwagi dotyczące realizacji

    Uwagi metodyczne

    1. Wstępna organizacja, przystąpienie do lekcji



  • sprawdzenie obecności uczniów
  • sprawdzenie porzadku organizacyjnego pozwalającego na rozpoczęcie pracy w grupach







    2. Sprawdzenie pracy domowej






    3. Zapisanie tematu lekcji.


    4. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji – zamiana ułamka dziesiętnego na zwykły i zwykłego na ułamek dziesiętny skończony. Nawiązanie do nowego tematu – nauczyciel rozdaje kartki z poleceniami (załącznik nr 1)
    5. Wprowadzenie pojęcia ułamka dziesiętnego nieskończonego okresowego i okresu ułamka – nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy (załącznik nr 2)
    Nauczyciel zadaje pytanie jaka prawidłowość występuje we wszystkich pięciu przykładach

  • .
    .
    .
    Przygotowanie zeszytów, podręczników.















    Wskazani przez nauczyciela uczniowie odczytują wyniki obliczeń otrzymanych w domu. Wszyscy uczniowie porównują je ze swoimi wynikami.


    Jeden z uczniów zapisuje temat na tablicy, pozostali uczniowie w zeszytach przedmiotowych.
    Każda grupa samodzielnie wykonuje polecenie






    Każda grupa samodzielnie wykonuje polecenie.
    Grupowi kolejno zawieszają plansze na tablicy i omawiają sposób wykonania polecenia

    Uczniowie odpowiadają – w wyniku dzielenia otrzymaliśmy ułamki dziesiętne nieskończone; w rozkładzie mianownika na czynniki pierwsze oprócz 2 i 5 występują inne cyfry.

    Uczniowie są podzieleni na 5 grup.
    W każdej grupie są uczniowie o różnych zdolnościach.



































    Uczniowie są ochotnikami.

    Praca domowa ma wprowadzić uczniów w nowy temat.








    Postawienie problemu – zachęta do rozwiązania problemu.



    Część podstawowa

    1. Sformułowanie definicji ułamka dziesiętnego nieskończonego okresowego i okresu ułamka





    2. Ćwiczenie zamiany ułamka zwykłego na ułamek dziesiętny nieskończony okresowy – nauczyciel poleca wykonanie ćw. 3 str. 48.

    a) Uczniowie pod nadzorem nauczyciela redagują definicje (załącznik nr 3),
    b) Jeden z uczniów zawiesza w klasie planszę z definicjami,
    c) Uczniowie zapisują definicje w zeszytach
    Uczniowie samodzielnie wykonują obliczenia w zeszytach przedmiotowych.

    Uczniowie są ochotnikami.










    Nauczyciel naprowadza uczniów.












    Część końcowa

    1. Usystematyzowanie, powtórzenie i utrwalenie materiału.

    a) Nauczyciel poleca uczniom na gotowej planszy (załącznik nr 4) rozpoznać, które ułamki są ułamkami dziesiętnymi skończonymi, a które ułamkami dziesiętnymi nieskończonymi okresowymi i zapisać powtarzającą się cyfrę w nawiasach
    b) Nauczyciel poleca uczniom jeszcze raz spojrzeć na planszę z definicjami
    2. Omówienie pracy domowej
    a) Nauczyciel poleca jednemu z uczniów rozdanie kartek z pracą domową (załącznik nr 5),
    b) Nauczyciel wyjaśnia ewentualne niejasności.
    3. Zakończenie zajęć.
    a) Nauczyciel ocenia aktywność uczniów.
    b) Nauczyciel dziękuje uczniom za udział w lekcji



    a) Uczniowie wskazują ułamki, które są ułamkami dziesiętnymi skończonymi, a które ułamkami dziesiętnymi nieskończonymi okresowymi i uzasadniają odpowiedź




    b) Wybrany przez nauczyciela uczeń przypomina definicje
    Uczniowie zapoznają się z treścią zadań.




    Uczniowie żegnają się z nauczycielem. Opuszczają klasę po uprzednim uporządkowaniu swego miejsca.









    Realizacja dodatkowego elementu wychowawczego





    Załącznik nr 1

    Karta pracy ucznia
    Oceń prawdziwość zdań. Wpisz: TAK lub NIE.
    1. Aby zamienić ułamek dziesiętny na ułamek zwykły, trzeba w liczniku napisać liczbę utworzoną z kolejnych cyfr ułamka dziesiętnego, zaczynając od pierwszej różnej od zera cyfry, a w mianowniku napisać jedynkę z tyloma zerami, ile jest cyfr po przecinku w tym ułamku i otrzymany ułamek skrócić. ...........

    2. 0,25=25/100=1/4 ...........

    3. Dzieląc licznik ułamka zwykłego przez jego mianownik, otrzymujemy rozwinięcie dziesiętne tego ułamka. ...........

    4. Jeżeli mianownik nieskracalnego ułamka zwykłego w rozkładzie na czynniki pierwsze ma tylko dwójki, tylko piątki lub dwójki i piątki, to po zamianie go na ułamek dziesiętny otrzymamy ułamek dziesiętny skończony. ...........

    5. W wyniku zamiany ułamka 7/20 na ułamek dziesiętny otrzymamy ułamek dziesiętny skończony. ...........

    6. W wyniku zamiany ułamka 11/12 na ułamek dziesiętny otrzymamy ułamek dziesiętny skończony. ...........




    Załącznik nr 2

    Zamień ułamek zwykły na ułamek dziesiętny, a następnie rozłóż mianownik ułamka zwykłego na czynniki pierwsze.

    1) 5/12

    2) 10 7/15

    3) 4 3/11

    4) 24/33

    5) 7 7/9


    Załącznik nr 3

    Jeśli w rozkładzie mianownika ułamka występuje co najmniej jedna liczba różna od dwójki i piątki, to po zamianie otrzymamy ułamek dziesiętny nieskończony okresowy.

    Cyfrę lub grupę cyfr powtarzającą się cyklicznie w rozwinięciu dziesiętnym ułamka nieskończonego


    Załącznik nr 4

    Wskaż ułamki dziesiętne nieskończone okresowe.

    a) 0,475

    b) 0,416666...

    c) 5,7575...

    d) 0,12

    e) 0,4800

    f) 4,5454...


    Załącznik nr 5

    1.Zadanie domowe dla wszystkich uczniów:

    Następujące ułamki zwykłe zamień na ułamki dziesiętne. Podaj okres.

    a) 1/3

    b) 2/7

    c) 4/9

    d) 1 5/6

    e) 5 8/15

    f) 10 7/15

    2. Zadanie dla uczniów chcących rozwijać swe umiejętności na wyższym poziomie.

    Pomiędzy pary ułamków wstaw odpowiedni znak: =, <, >.

    7/12.....0,58(3)

    9/7.......1,286

    1 2/3.......1,666666...

    3 5/6.......3,81




    Opracowała:
    mgr inż. Anna Pełka - nauczycielka matematyki, dyrektor szkoły




    powrót na górę strony

    powrót