"Ratujemy i uczymy ratować"

W takim właśnie szkoleniu – 16 października 2008 r. - uczestniczyły nauczycielki z naszej szkoły – p. Ewa Balińska i p. Justyna Telbuch.

Na zajęciach kursu nauczycielki przyswajały wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a obecnie przekazują ja uczniom w szkole. Dzieci uczą się najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Forma zabawy oraz odpowiednie pomoce pozwalają skutecznie przekazywać i przyswajać wiedzę na ten temat.

Oprócz kursu Fundacja zapewniła także wszystkie materiały dydaktyczne do prowadzenia lekcji. Otrzymaliśmy profesjonalne fantomy, podręczniki dla dzieci i nauczyciela, instruktażowe płyty DVD, tekturowe telefony (niezbędne na zajęciach) oraz Orkiestrowy Certyfikat.

Wśród pomocy, które Fundacja przekazała szkole do prowadzenia zajęć, znajduje się tekturowy model telefonu komórkowego, na którym dzieci ćwiczą wzywanie pomocy. Uczą się nie tylko, na jaki numer dzwonić, ale także, jakie informacje trzeba podać, by karetka szybko dotarła na miejsce wypadku. W trakcie zajęć dzieci uczą się też odpowiedniego zabezpieczenia miejsca wypadku, oraz podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (sztuczne oddychanie, uciski klatki piersiowej).